образ

Световният курс трябва да благоприятства спринтския ас на остров Ман. (Джеймс Старт)

ПАРИЖ, 18 септември 2011 г. (AFP): Прелестите на търговския екип ще бъдат хвърлени на една страна и заменени с вражда в национален мащаб следващата седмица, когато кремът на пелотона се спусне в Копенхаген, за да се пребори с желаната от дъгата фланелка на велосипеда,

А Марк Кавендиш, британецът, който изведе спринт на нови нива след пет години господство на Тур дьо Франс, е човекът, който повечето конкуренти на елитните мъже ще търсят да победи.

Не след като великият Том Симпсън през 1965 г. Великобритания се нареди за световен шампион в мъжкия шосейно състезание.

Но Кавендиш, 26-годишният ездач на Остров Ман, който се превърна в една от малкото световни звезди в спорта, е наклонен да завърши това дълго чакане на сравнително равен курс, който обещава група или подбор на груповия финал.

Елитната пътна надпревара при мъжете на 25 септември приключва седмично състезания, в които елитните жени, мъже под 23 години и мъже младша възраст ще се състезават в пътно състезание и индивидуално изпитание за време.

Но както в повечето светове, какво става с мотора и какво се случва по време на състезанието - когато съотборниците, които трябва да станат съперници, могат да станат ad hoc съюзници - може да се превърне в гореща тема за разговор в преднината до финала на 266 км следващата неделя.

Един от съперниците на Кавендиш за това, което ще бъде втората титла за Великобритания при мъжете, ще бъде Мат Гос, неговият съотборник в HTC-Highroad, който води кандидатурата на Австралия само за втора корона на световния път за мъже след победата на Cadel Evans през 2009 година.

Австралия вече се премести, за да се увери, че Кавендиш няма да получи допълнителна помощ, като определи Марк Реншоу, лоялния човек на Manxman за водещи спринтове в HTC-Highroad, като заместител на националния си отбор.

Ден след тази обява, Renshaw - който догодина ще се състезава за холандския отбор Rabobank - завърши пред Cavendish в петия етап на обиколката на Великобритания.

Дали този резултат е проектиран от двойката, за да хване крак към селекционерите на австралийския отбор или не, никой не предполага.

Но в защита на Австралия случаите на съотборници от различни страни, които си сътрудничат по света, за съжаление не са непознати.

В зависимост от трудността на курса, повечето състезания по пътища се оказват утежнени, където присъствието на съотборници на финала може да направи разликата между победата и поражението на червата.

На хълмист курс, който изненадващо завърши с подбран групов спринт миналата година в Гилонг, Австралия, Тор Хушовд заяви заслужена и историческа победа за Норвегия.

Всички състезатели, независимо дали са за пътните състезания или за времевите изпитания, наскоро придобиха необходимите за състезанието километри и интензивност, като се състезаваха на Обиколката на Испания.

Гос и Кавендиш обаче трябваше да напуснат триседмичното състезание по-рано заради стомашни проблеми.
Матю Гос от Австралия тази година спечели Милан – Сан Ремо и той може да се покаже голям под напрежение. (Джеймс Старт)

Докато Кавендиш получи специално разрешение от Международния колоездачен съюз (UCI) да се състезава на Обиколката на Великобритания, която се припокрива с Обиколката на Испания, Гос е оставен да се състезава в редица по-малки еднодневни състезания и мотоциклети в обучение.

"Не съм сигурен, че ще компенсирам това, което пропуснах във Вуелта", каза Гос.

„Видяхте колко е трудно и колко много добро ще бъде това за всички. Но мисля, че мога да направя достатъчно, за да бъда конкурентен. Не печелите нито едно световно първенство, без да сте в страхотна форма.“

Междувременно швейцарската звезда Фабиан Отменара има шанс да удължи рекордната си победа в изпитанието за време, което спечели за рекорден четвърти път в Австралия миналата година.

Преди Копенхаген, ездачът на Леопард-Трек - бивш победител в Париж-Рубе и Обиколката на Фландрия - се оттегли от Обиколката на Испания рано в опит да увеличи шансовете си за пета корона.

"Смятам, че управляващият световен шампион винаги трябва да защитава фланелката си, така че ще се опитам да спечеля изпитанието за време за пети път", каза Кандалара.
Състезателен график за световните шампионати по шосейни състезания в Копенхаген от 19 до 25 септември: