образ

Gee Atherton, който спечели първите две състезания от сезона на Световното първенство през 2013 г., се изправи пред жестоко предизвикателство от Стив Смит в Leogang. (Мат Делорме)

Световната купа за планински велосипеди на UCI за 2013 г. завърши в неделя с шести и последен кръг от сериите за спускане, проведени в Леоганг, Австрия. Надпреварата придоби специално значение, тъй като би определила шампионките от сериите за 2013 г. Рейчъл Атъртън (GT Factory), въпреки че финишира на второ място на Емелин Рагот (Lapierre Gravity Republic), лесно взе общата титла в женската конкуренция. Състезанието при мъжете беше по-близо. Gee Atherton (GT Factory) беше водещ през целия сезон, но Канада Стив Смит (Devinci Global Racing) се возеше на гореща серия и се наложи в рамките на 17 точки от Атъртън до момента, когато серията влезе в Leogang. След това Смит публикува най-бързото класиране и ще започне последно. Титлата щеше да отиде при този, който завърши по-високо - Смит или Атъртън.
Но първо жените отидоха на курса. Състезанието видя стабилен оборот на мотоциклетисти на горещата седалка, тъй като водещото време бе отцепено. Манон Карпентър (Сарацен Мадисън), който стартира четвърти от последния, беше първият, който завърши за по-малко от четири минути. Но времето й във водещата роля беше краткотрайно, тъй като Рагот премина през двама ездачи по-късно, отбивайки близо пет секунди от времето на Карпентър. Единственият останал ездач беше Атъртън, който доминираше сезона, спечелвайки четири световни купи и титла от световния шампион. Британският състезател бе с четири десети от секундата напред при първия сплит, но изгуби всичко до втория участък и изостана с половин секунда на финала.
"Добре е да завършим сезона с поредната победа", каза Рагот. "Стрелях се, за да спечеля. Знам, че направих няколко грешки в края и обърках последната част. Поех няколко рискове, но не много, не исках да се разбивам и да загубя втората си обща."
Етъртън не беше сигурна къде е загубила времето си и беше разочарована да дойде на второ място, въпреки че лесно си осигури цялостната титла. „Печелене, победа в Световната купа е победа в Световната купа и аз исках да спечеля това със сигурност. Малко от мен знае, че е добре да излезе извън сезона с някой друг, който печели. Определено ще ме мотивира тази зима. Сега имам половин секунда да намеря тази зима. "
Atherton взе общата титла при жените с 1 295 точки до 1, 165 на Ragot, следван от Carpenter при 1, 045. Tahnee Seagrave (FMD Racing / Intense Cycles) спечели титлата при юношите и завърши на девето място като цяло.

Рагот взе втората си победа през сезона, като най-добре доминираше Рейчъл Атъртън. (Мат Делорме)